Czy tabletki na gardło są zawsze konieczne przy bólu?

Czy tabletki na gardło są zawsze konieczne przy bólu?

Objawy bólu gardła często obejmują chrypkę, kaszel i gorączkę. W takich przypadkach wystarczy po prostu poczekać, aż objawy ustąpią. Można zwalczyć objawy za pomocą dostępnych bez recepty tabletek na ból gardła, ale jeśli objawy bólu gardła nie znikną w ciągu tygodnia, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Jak domowymi sposobami złagodzić ból gardła?

tabletki na ból gardła

Istnieje szereg domowych środków, które można wypróbować w pierwszej kolejności, zanim będzie potrzebna interwencja lekarza. Przy bólu gardła ważny jest odpoczynek całego ciała. W tym okresie praca powinna być ograniczona do minimum.

W przypadku bólu gardła ważne jest również, aby organizm otrzymywał dużo płynów i pożywienia – nawet jeśli przełykanie sprawia ból. Płynem może być zwykła woda, ale korzystniejsze jest wypicie czegoś ciepłego, na przykład filiżanki ciepłej herbaty. 

Lek dostępny bez recepty

Dla tych, którzy uważają, że te domowe wskazówki nie działają, dostępny jest szereg leków bez recepty. Ból gardła może w niektórych przypadkach powodować niepokój, a w przypadku gdy trwa on ponad tydzień, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Ból gardła może być uciążliwy i często łączy się z gorączką, kaszlem lub przeziębieniem. W aptece można kupić np. pastylki na gardło do ssania, które mogą zarówno łagodzić ból, jak i podrażnienie gardła. Wraz z nimi można użyć innych dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, które działają kojąco. 

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • występują trudności z oddychaniem, a mowa staje się niewyraźna
  • gdy bólowi gardła towarzyszy wysypka lub owrzodzenie wokół nosa i (lub) ust
  • utrzymuje się gorączkę powyżej 38° przez ponad 4 dni
  • gdy pomimo tabletek na ból gardła podrażnienie i obrzęk nie przechodzi, a stan chorobowy nie poprawia się przez kolejne 1-2 dni

Ból gardła często spowodowany jest zakażeniem wirusowym, na który można stosować tabletki na ból gardła z https://www.aptekagalen.pl/bol-gardla-i-chrypka dostępne bez recepty.