Vilcacora – legenda, a rzeczywistość

Vilcacora – legenda, a rzeczywistość

Vilcacora inaczej zwana kocim pazurem zyskuje ostatnio coraz większą popularność w związku z modą na leczenie naturalne. Wyciągi z tej rośliny, pochodzącej z Ameryki Południowej, mają sporo cennych właściwości, jednak nie należy traktować ich jako lek na wszystko, a raczej jak suplement diety, który może być pożyteczny dla poprawy zdrowia organizmu ludzkiego.

Jakie właściwości posiada vilcacora?

W wyniku badań naukowców odkryto, że ta roślina jest bogata w pewne alkaloidy, które mogą poprawiać odporność organizmu poprzez stymulację białych ciałek krwi, które zwalczają infekcje bakteryjne. Koci pazur zawiera przeciwutleniacze, które blokują wolne rodniki, a przez to chronią komórki przed uszkadzaniem. Preparaty uzyskane z vilcacory mają także działanie przeciwzapalne oraz mogą być sprzymierzeńcem w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi.

Czy wyciągi z kociego pazura są uniwersalnym lekiem?

Z całą pewnością można stwierdzić, że te preparaty mogą być pomocnymi suplementami diety, jednak nie są lekiem, a ich działanie nie jest jeszcze w pełni udowodnione. Z dużą dozą ostrożności należy traktować krążące legendy o tym, że vilcacora jest lekiem na raka. Żadne dowody naukowe na takie twierdzenie nie istnieją. Są za to przeciwwskazania, które wykluczają podawanie vilcacory dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, a także osobom z niektórymi chorobami. Dlatego przed zastosowaniem tego suplementu warto wszystko sprawdzić.