Stosowanie szamponu nawilżającego

Stosowanie szamponu nawilżającego

Szampon nawilżający został stworzony, aby zapobiec wysuszeniu włosów w wyniku procesu oczyszczania. Suchość jest spowodowana, gdy naturalne oleje, które utrzymują włosy elastyczne i chronione, są usuwane przez zwykłe szampony. Może to prowadzić do łamania się włosów, ponieważ kiedy włosy są suche, są o wiele bardziej podatne na splątanie i łamanie. Szampon nawilżający może również zminimalizować plątanie się włosów, co doprowadzi do mniejszej ilości złamań, gdy włosy są suche. 

Dlaczego włosy są suche i zniszczone ?

szampon nawilżający

Wszyscy słyszeliśmy o tym, jak szkodliwe dla naszych włosów mogą być słońce, wiatr i chlor. Ale nawet jeśli robimy wszystko, co w naszej mocy, by chronić się przed tymi czynnikami – a większość z nas to robi – pozostaje jeszcze jedna rzecz, która może przyczynić się do suchości, łamliwości i zniszczenia włosów: niebezpieczny poziom pH.

Poziom pH szamponu jest kluczowy dla określenia, jak dobrze oczyści on Twoje włosy i jaki będzie miał na nie wpływ. Normalny poziom pH włosów wynosi około 5,0, co oznacza, że mają one lekko kwaśny skład. Poziom pH innych produktów – szampony mają zazwyczaj około 4,5-5,5 – może być wyższy lub niższy od tej liczby, w zależności od tego, czy są one zasadowe czy kwaśne.

W tym przypadku dobry szampon nawilżający powinien utrzymywać zdrowy poziom pH włosów na poziomie 5,0, zapewniając Twoim włosom kwasowość, której potrzebują, aby pozostać silne i zdrowe, podczas gdy Ty zmywasz brud, zanieczyszczenia i nagromadzone produkty, nie pozbawiając ich naturalnej wilgoci. Powinien również nawilżać włosy, sprawiać, że będą podatne na układanie i utrzymywać łuski włosów w idealnym rozmiarze, umożliwiającym prawidłowe wchłanianie składników odżywczych i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (łuski składają się z keratyny). 

Właściwości szamponu nawilżającego

Szampon nawilżający to rodzaj produktu do pielęgnacji włosów, który działa na rzecz ich nawilżenia i zdrowia. Głównym zadaniem szamponu nawilżającego jest ochrona włosów przed uszkodzeniami i łamaniem. Odbywa się to poprzez zamykanie wilgoci w łodydze włosa, dzięki czemu nie wyparowuje ona tak szybko. Pomaga również zapobiegać plątaniu się włosów, co może prowadzić do ich łamania i rozdwajania się końcówek.

Skóra głowy to niezwykle wrażliwy obszar. Szampony nawilżające, oprócz zapewnienia odpowiedniego nawodnienia, mają za zadanie łagodzić podrażnienia, przeciwdziałać swędzeniu i przynosić ulgę. Celem ich stosowania jest właściwa ochrona i przywrócenie równowagi hydrolipidowej.

Co powinien zawierać szampon nawilżający?

Skóra głowy jest bardzo wrażliwa, dlatego wybierając szampon do niej, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Dobry szampon do suchej i podrażnionej skóry głowy powinien posiadać substancje łagodzące, takie jak gliceryna, pantenol oraz zioła, które regulują wydzielanie sebum i działają kojąco na skórę głowy. Szampony ziołowe są idealne dla osób, które mają podrażnioną skórę głowy z powodu łupieżu lub łuszczycy. Szampony te zawierają zioła takie jak skrzyp polny, rozmaryn, pokrzywa, szałwia czy rumianek. Dobry dla skóry głowy będzie również szampon bez silikonów, parabenów, siarczanów i konserwantów. Dobrym pomysłem jest wybór szamponu nawilżającego bez SLS (laurylosiarczanu sodu). SLS jest detergentem często dodawanym do szamponów do włosów, ze względu na który szampony obficie się pienią. Niestety, ma on negatywny wpływ na skórę głowy – powodując podrażnienia i przesuszenie.

Zalety stosowania szamponu nawilżającego

– chroni włosy przed utratą wody, przed nadmiernym wysuszeniem

– nadaje zdrowy wygląd, blask pasmom włosów

– wygładza włosy

– zapobiega łuszczeniu skóry głowy

– odnawia strukturę zniszczonych włosów