Stosowanie preparatu Groprinosin

Stosowanie preparatu Groprinosin

Groprinosin to skuteczny lek w tabletkach przeznaczony do stosowania w czasie objawów przeziębienia i grypy. Zalecany dla osób z obniżoną odpornością w profilaktyce oraz w trakcie infekcji wirusowej w celu złagodzenia symptomów choroby. Groprinosin opiera się głównie na inozynie pranobeks – substancji czynnej, która pobudza reakcję immunologiczną organizmu i wykazuje silne działanie przeciw wirusom. Pozostałe składniki leku to skrobia ziemniaczana, Powidon K-25 i stearynian magnezu.

Lek dostępny jest bez recepty. Można go przyjmować już od 12. miesiąca życia, dlatego może być stosowany w okresie wzmożonej zachorowalności i w czasie przeziębienia lub grypy zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Należy pamiętać, że warto poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowanych jednocześnie lekach, aby upewnić się, że nie wykluczają się one nawzajem. Dotyczy to również kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Dawkowanie: 

Jeżeli lekarz lub farmaceuta nie zaleci inaczej, należy stosować się do informacji znajdujących się w ulotce leku. Groprinosin najlepiej jest połknąć, popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej wody. W razie trudności tabletkę można rozkruszyć lub podzielić na mniejsze części. 

Kiedy nie należy stosować leku Groprinosin?

Jeżeli pacjenci cierpią z powodu alergii na inozynę pranobeks lub inny składnik zawarty w leku, a także na napady dny moczanowej lub we krwi występuje wysokie stężenie kwasu moczowego, przyjmowanie Groprinosinu nie jestzalecane, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne. U osób z objawami alergii mogą wystąpić obrzęki (twarzy, gardła, języka czy warg), świąd, pieczenie, wysypka czy trudności w oddychaniu.

Inne działania niepożądane: 

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy niezwłocznie udać się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Wśród najczęściej pojawiających działań mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból brzucha, świąd lub wysypka skórna, bóle i zawroty głowy, bóle stawów, złe samopoczucie, zmęczenie. Rzadziej biegunka, zaparcia, trudności z zasypianiem lub nadmierna senność.