Sposoby walki z kurzajkami – plastry czy metody inwazyjne?

Sposoby walki z kurzajkami – plastry czy metody inwazyjne?

Kurzajki są problemem, z którym boryka się wiele osób w różnym wieku. Głównie chorują na nie dzieci, jednak zdarza się, że te zmiany skórne występują również u osób doroslych. Niekiedy organizm radzi sobie sam z wirusem HPV, który wywołuje kurzajki, zazwyczaj jednak walka z nimi wymaga sięgnięcia po środki farmakologiczne lub bardziej agresywne zabiegi.

Plastry na kurzajki i kremy farmakologiczne

Większość osób w przypadku wystąpienia zmian skórnych w pierwszej kolejności szuka pomocy w najbliższej aptece. Dostępna jest szeroka gama kremów czy plastrów na kurzajki. Te pierwsze miewają dużą wadę, mianowicie potrafią być destrukcyjne dla skóry dookoła kurzajki i dosłownie ją wypalać. Ponadto środki farmakologiczne dostępne bez recepty nie są skuteczne w niektórych przypadkach. To, jak szybko organizm zdoła poradzić sobie z kurzajkami zależy przede wszystkim od jego indywidualnej odporności i zdolności regeneracji.

Agresywne sposoby walki z kurzajkami

Wśród operacyjnych metod dermatologicznych popularne to wymrażanie, wycinanie laserem czy skuteczne w wielu przypadkach łyżeczkowanie. Należy jednak pamiętać, że są to metody do pewnego stopnia inwazyjne i należy korzystać z nich wyłącznie w ostateczności. Każda z nich pozostawia ryzyko powstania nieestetycznych blizn bądź przebarwień, a ponadto nie dają one także stupeocentowej pewności, że problem kurzajek nie powróci już w przyszłości.