Skuteczne zioła na grzybicę

Skuteczne zioła na grzybicę

Grzybica jest dość poważnym problemem zdrowotnym. Dotyka osoby w różnym wieku i obydwu płci. Ze względu na mnogość gatunków grzybów, które mogą zaatakować ludzką (oraz zwierzęcą skórę) – warto wiedzieć, jakie zioła znajdą zastosowanie w ich leczeniu.

Skąd pojawia się grzybica?

Wśród czynników, które wywołują grzybicę, wskazać można między innymi niedobory witamin z grupy B, osłabiające odporność antybiotykoterapie bądź sterydoterapie, oparzenia skóry, niedobory żelaza oraz cynku, jak również zaniedbania w zakresie higieny (które zdarzają się w przypadku starszych dzieci).

Zmiany chorobowe mogą obejmować różne fragmenty ciała – między innymi stopy czy paznokcie (zarówno u rąk, jak i u nóg). Zmiany grzybicze są swędzące i dość nieprzyjemne, a także prezentują się mało estetycznie.

Jakie zioła na grzybice?

Warto wiedzieć, że w przypadku grzybicy nie ma konieczności, by od razu podejmować antybiotykoterapię. Często, zauważona odpowiednio wcześnie, może być wyleczona ziołowymi naparami. Wśród nich można wskazać kilka szczególnie skutecznych.

Szałwia

Płukanki z naparu tego zioła potrafią skutecznie radzić sobie ze zmianami grzybiczymi. Szałwia wykazuje szerokie działanie bakterio- i grzybobójcze, a przy tym poprawia ogólny stan skóry i wspiera leczenie stanów zapalnych. Należy do popularnych środków nie tylko w terapii zmian grzybiczych, ale również w przypadku bólu gardła czy stanów zapalnych w tym obrębie. Jest także stosowana jako środek wygaszający laktację u kobiet karmiących, które chcą zaprzestać tej formy karmienia niemowląt.

Glistnik (jaskółcze ziele)

Napar z tej rośliny jest równie skuteczny co wcześniej wspomniana szałwia. Łagodzi stany zapalne, które wywołuje grzybica i wspiera utrzymanie prawidłowego stanu naskórka. Napary z glistnika radzą sobie zarówno z grzybicą skóry, jak i niezaawansowaną grzybicą paznokci.

To tylko niektóre z ziół na grzybicę, które mogą wesprzeć w zachowaniu prawidłowego stanu skóry. Bardzo istotne jest szybkie działanie – bowiem tylko w ten sposób można poradzić sobie ze zmianami bez antybiotykoterapii.