Problemy z hemoroidami – nie ma się czego wstydzić!

Problemy z hemoroidami – nie ma się czego wstydzić!

Problemy z hemoroidami, odczuwane najczęściej jako pieczenie, świąd, a nawet ból w okolicach odbytu, a także krwawienie, przede wszystkim w czasie wypróżniania, są bardzo powszechne. Kiedy zatem odczuwa się u siebie takie objawy, nie warto zwlekać z poszukaniem pomocy. Oczywiście pomocne mogą być też domowe metody, jak ziołowe nasiadówki, ale farmaceutyki dają lepsze efekty i pozwalają uzyskać je szybciej. Poza tym, w przypadku nasilenia problemów, warto sprawdzić, czy nie świadczą one o poważniejszej chorobie.

Leki dostępne bez recepty

Problemy takie ma mnóstwo ludzi, dlatego w aptekach można znaleźć wiele środków dostępnych bez recepty. Są to maści, żele, czopki, a także preparaty do higieny, które działają łagodząco, kojąco, ściągająco, przynosząc ulgę, a także ograniczają rozwój bakterii, co w tych okolicach jest szczególnie ważne. Takie preparaty można kupować bez żadnego skrępowania, a jeśli dla kogoś nadal jest to problem, może skorzystać z usług z którejś z aptek internetowych. Wówczas skrępowanie będzie zerowe.

Kiedy do lekarza?

W przypadku łagodniejszych zmian nie trzeba korzystać z pomocy lekarza, ale na przykład gdy samodzielnie wdrożone leczenie nie działa nawet po dłuższym czasie lub okolice odbytu mocno krwawią, na pewno warto upewnić się, że odpowiadają za to hemoroidy, a nie dużo poważniejsze choroby jelita grubego. W takim przypadku nie trzeba szukać proktologa – specjalisty z tej dziedziny. Pomóc może nawet zwykłe lekarz internista, gdyż żylaki odbytu są często spotykane i dobrze znane lekarzom różnych specjalizacji.