Prawoślaz na różne dolegliwości

Prawoślaz na różne dolegliwości

Prawoślaz lekarski od bardzo dawna stosowany jest w medycynie ludowej, gdzie przede wszystkim wykorzystywany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Nie każdy może o tym wiedzieć, ale prawoślaz wykorzystywany jest też przy problemach związanych z przewodem pokarmowym i stanach zapalnych skóry. To pokazuje, że roślina ta ma szerokie zastosowanie.

Wieloletni prawoślaz

Prawoślaz to roślina należąca do rodziny ślazowatych, jest rośliną wieloletnią, charakteryzującą się długą łodygą, a także karbowanymi liśćmi i delikatnymi, najczęściej blado-różowymi kwiatami. Choć pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, to jednak ze względu na swoje bardzo dobre prozdrowotne właściwości, dziś uprawiana jest nie tylko w Europie, lecz także na przykład w Ameryce Północnej czy Azji Mniejszej. Co ciekawe prawoślaz jest niezwykle żywotny i potrafi osiągnąć nawet półtora metra wysokości. Doskonale aklimatyzuje się zarówno w umiarkowanych, jak i w cieplejszych klimatach.

Doskonały prawoślaz na zmiany skórne

Prawoślaz lekarski (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-trawienie/prawoslaz-lisc) może być też z powodzeniem stosowany na różnego typu stany zapalne skóry. W tym celu zazwyczaj zaleca się przygotowywanie naparu z suszonego ziela prawoślazu, który odstawia się pod przykryciem na około pół godziny. Następnie z tak przygotowanego preparatu przygotowuje się ciepłe okłady lub też przemywa się wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, trudno gojące się rany, a nawet wrzody czy ropnie. Doskonale sprawdzi się też na czyraki i oparzenia. Prawoślaz wykazuje działanie łagodzące, antyseptyczne i przeciwzapalne.