Nawłoć

Nawłoć

Nawłoć pospolita jest inaczej znana pod nazwą złota rózga lub złota dziewica. To pospolite ziele można spotkać wszędzie: na łąkach, polach oraz w okolicy zabudowań. Ma ono szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, co zawdzięcza swoim charakterystycznym właściwościom. Zbiera się ją w pełni kwitnienia, gdy jest słoneczna pogoda.

Nawłoć – historia

Zastosowanie nawłoci znane jest już od wieków. Ludność Ameryki Północnej wykorzystywała ją do opatrywania i dezynfekcji ran. W Europie nawłoć odzyskała popularność mniej więcej wtedy, gdy Królowa Elżbieta przywiozła suszoną roślinę z Ameryki jako środek leczniczy. Ta powszechnie dostępna roślina posiada bowiem wiele leczniczych właściwości. Można ją wykorzystać do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego.

Zastosowanie

Nawłoć dzięki zawartości rutyny pomaga w problemach z nieszczelnymi naczyniami krwionośnymi. Stosuje się ją zewnętrznie na rany w celu ich odkażenia i przyśpieszenia procesu gojenia się ran. Działa także przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, co również daje korzystne efekty podczas procesu leczenia ran. Ponadto ziele ma działanie moczopędne oraz przeciwzakrzepowe, a w przypadku ran ściągające i osuszające. Preparaty na bazie nawłoci dostępne na Leki Natury są skuteczne przy problemach z układem moczowym.

Jak widać warto się zainteresować co rośnie za płotem lub na pobliskiej łące. Można tam bowiem znaleźć takie skarby jak nawłoć. Oczywiście trzeba znać tę roślinę lub skonsultować jej używanie z osobą kompetentną, ale gdy ją zerwiemy i dobrze przygotujemy z pewnością pomoże.