Miłorząb japoński, a może ginkgo biloba?

Miłorząb japoński, a może ginkgo biloba?

Wspomniany w tytule miłorząb japoński to nic innego, jak ginkgo biloba do kupienia na KrainaHerbaty.pl. Łacińska nazwa drzewa występującego na Dalekim Wschodzie jest w Polsce bardziej znana ze względu na jej mnogość zastosowania w preparatach przemysłu farmaceutycznego.

Krótki zarys historyczny

ginkgo bilobaMiłorząb swoją karierę rozpoczął kilka tysięcy lat temu w starożytnych Chinach. Wówczas stosowany był on jako eliksir mający zahamować procesy starzenia organizmu. Jak wykazały przeprowadzone wiele setek lat później badania – zawarte w ginkgo biloba terpeny oraz flawonoidy powodują wzrost napięcia skóry poprzez zwiększoną syntezę kolagenu, jednak w żadnym stopniu nie hamują one procesów starzenia się komórek.

W XX wieku sława miłorzębu powróciła niczym bumerang. Odkryty wówczas terpen- bilobalid miał stać się tzw. świętym Graalem medycyny. Niestety początkowe informacje dotyczące jego hamującego wpływu na procesy apoptozy w mózgowiu nie zostały w pełni potwierdzone. Jak wskazują badania, działanie ginkgo biloba jest najpełniejsze u osób z zachowanymi funkcjami poznawczymi. W przypadku osób z chorobą Alzheimera czy Parkinsona- miłorząb nie wykazuje tak dużej efektywności.

A może na skórę?

Ginkgo biloba wykorzystywany jest jednak nie tylko w przypadku problemów z koncentracją i pamięcią, ale również u osób z cerą naczynkową i problemami z erekcją. Maści zawierające miłorząb japoński ponadto stosowane są w terapii cellulitu oraz obniżonej elastyczności skóry.