Kwas kaprylowy – dlaczego warto go stosować?
Suplementy diety stały się powszechnym dodatkiem do diety zawodowych sportowców i osób, które chcą zbudować doskonałe ciało. Osobom, które nie uprawiają sportu, często brakuje niektórych składników odżywczych, które dostarczają suplementy. Kwas kaprylowy jest bardzo przydatnym, ale mało stosowanym suplementem.
Co to jest kwas kaprylowy i dlaczego jest mi potrzebny?
Kwas kaprylowy, znany również jako kwas oktanowy, jest jednym z wielu nasyconych tłuszczowych kwasów karboksylowych, których nasz organizm pozyskuje z pożywienia. Występuje w olejach roślinnych (najczęściej w oleju kokosowym i palmowym) oraz w mleku wielu ssaków, np. krowim, kozim, a nawet w mleku ludzkim. Pod postacią kapsułek można go dostać na https://evita.sklep.pl/pl/kwas-kaprylowy-600mg-60kaps.html.
Główne właściwości kwasu oktanowego to działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Mówiąc prościej, ten składnik odżywczy wzmacnia odporność i chroni organizm przed wszelkimi rodzajami patogenów. Jest to jedna z głównych substancji, które sprawiają, że ludzkie mleko matki jest tak korzystne dla noworodków.
Zastosowanie kwasu kaprylowego
Kwas kaprylowy znalazł zastosowanie nie tylko w suplementach diety, ale także w medycynie. Lekarze przepisują ten suplement lub leki na jego bazie w leczeniu wielu chorób grzybiczych i drożdżakowych, a także zakażeń skóry i zapalnych zaburzeń trawienia. W każdym z tych przypadków przyczyną choroby są szkodliwe mikroorganizmy, przed którymi chroni kwas oktanowy.
Zaletą kwasu kaprylowego jest to, że po przedostaniu się do narządów trawiennych tworzy na ich powierzchni powłokę ochronną, zapobiegającą rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych. Podczas gdy antybiotyki niszczą wszelkie bakterie, powodując zachwianie równowagi mikroflory jelitowej człowieka, kwas kaprylowy jedynie ogranicza rozwój organizmów chorobotwórczych, zachowując zdrową mikroflorę. Dlatego suplement ten jest przepisywany w celach profilaktycznych oraz w przypadkach, gdy pacjenci mogą uzależnić się od antybiotyków.