Kamica nerkowa może być bardzo groźna

Kamica nerkowa może być bardzo groźna

Kamica nerkowa to schorzenie, na które cierpi niemało osób. Nie każdy ma tego świadomość, kamica nerkowa bowiem bardzo często nie daje początkowo żadnych mocnych objawów. Zastanawiającymi objawami, które mogą o niej świadczyć, mogą być nawracające zapalenia układu moczowego i krwiomocz. Kamicę nerkową można stwierdzić wyłącznie po badaniach obrazowych. Najpopularniejsze czyli USG nerek, jasno pokazuje, czy w nerce są kamienie, gdzie konkretnie i jakiej są wielkości.

Leczenie kamicy nerkowej

Najczęściej kamienie nerkowe usuwa się operacyjnie. Przy nieco mniejszych kamieniach, które są łatwiejsze do usunięcia, można operować metodą laparoskopową. Przy trudniejszych do usunięcia, konieczne jest otwarcie jamy brzusznej, nerki i wyłuskanie kamieni. Taka operacja oczywiście związana jest z długim czasem dochodzenia do pełni zdrowia. Rzadko i tylko wtedy, gdy jest to możliwe, kamienie usuwa się ultradźwiękami. Rozbijane są na dużo mniejsze części, które pacjent może wydalić wraz z moczem.

Postępowanie po kamicy nerkowej

Warto powiedzieć wprost – kamica nerkowa to choroba nawracająca. Usunięcie kamieni nerkowych pokonuje problem, jednak zawsze mogą one zacząć budować się ponownie, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po usunięciu kamieni nerkowych.

Badania

Chory, który miał usunięte kamienie nerkowe, powinien regularnie badać mocz, a także co najmniej raz na rok zapisywać się na badanie USG, na podstawie którego można stwierdzić czy w nerkach kamienie nie budują się ponownie.

Poziom płynów w organizmie

Kamie budują się szybciej, gdy nerki nie mają czego filtrować. Koniecznie więc należy pic codziennie dużo płynów. O tym, czy chory pije ich odpowiednią ilość, można dowiedzieć się podczas badania moczu, określając jego ciężar właściwy. Im mniejszy, tym nawodnienie organizmu jest lepsze.

Wspomaganie pracy nerek

Nerki, w których może pojawiać się kamica nerkowa, warto pobudzać do lepszej pracy. Pomocne są tu choćby zioła moczopędne. Bezpieczne dla organizmu i pomagające w produkcji moczu. Zażywając je regularnie, choćby w postaci herbatek moczopędnych, działa się w trosce o zdrowie. Takie postępowanie znacząco minimalizuje ryzyko powstawania nowych kamieni nerkowych.

Z kamicą nerkową można żyć

Kamica nerkowa to nic innego jak specyficzna tendencja organizmu do tworzenia się w nerkach kamieni. W zależności od ich rodzaju, trzeba tez pamiętać o odpowiedniej diecie. Przy kamieniach szczawianowych, z diety należy wykluczyć szczawiany w dużej ilości. Badając się, pijąc dużo płynów, stosując zioła moczopędne, minimalizuje się ryzyko nawracania schorzenia. W takiej sytuacji kamienie nerkowe nie będą się budować ponownie, a układ moczowy na długo pozostanie w świetnym stanie.