Jak zatrzymać krwawienie w układzie pokarmowym? – Mącznica lekarska

Jak zatrzymać krwawienie w układzie pokarmowym? – Mącznica lekarska

Mącznica lekarska (niedźwiedzie grono) znana jest z właściwości ściągających i hamujących krwawienia. Wykorzystywana jest z tego powodu do leczenia powstałych ran w układzie trawiennym. Krzewinka ta może również pomóc przy innych schorzeniach (zapalenie układu moczowego, dziurawe jelito, biegunka i in.).

Która część mącznicy lekarskiej pomoże zahamować krwawienia w układzie pokarmowym?

Do celów leczniczych używa się suszonych liści mącznicy lekarskiej. Prawidłowo wysuszone liście zachowują swój naturalny kolor. Sporządzane są z nich susz herbaciany oraz mieszanki ziołowe. Rozwinięty przemysł farmaceutyczny ma także preparaty z mącznicą lekarską w innej postaci jak np. kapsułki, tabletki, wyciągi itp.

W celu zahamowania krwawień najskuteczniej zadziałają wyciągi i napary z liści mącznicy. Wyciągi należy rozcieńczyć wodą, a napary przygotowywać z odpowiednio odmierzonej porcji liściastego suszu. Tak przygotowane płyny podaje się doustnie ściśle według wskazań lekarza.

Jak legalnie zbierać mącznicę lekarską?

Ponieważ roślina ta jest zagrożona wyginięciem, jest częściowo chroniona. Do jej zbioru uprawnieni są tylko nieliczni, którzy mają pozwolenie sporządzone na piśmie przez odpowiednie władze. Bardzo dobrym sposobem na legalny zbiór lekarskiej krzewinki bearberry jest posianie jej we własnym ogródku.

Nasiona można nabyć w sklepie ogrodniczym. Aby roślinka prawidłowo rosła musi mieć odpowiednią glebę. Wystarczy do tego celu zakupić ziemię o odczynie kwaśnym lub samemu przygotować odpowiedni kwaśny odczyn gleby. Mącznica lekarska dobrze rośnie w słabo ocienionych miejscach, gdzie dociera sporo słońca. Powinna ona mieć zbliżone warunki do naturalnych. W lesie rośnie w podobnych miejscach co wrzosy i borówka czerwona (brusznica).

Kiedy zbierać liście niedźwiedziego grona?

Aby móc pozyskać surowiec leczniczy z mącznicy lekarskiej należy poczekać do późnej jesieni. To najlepszy czas na zbiór liści. Zrywa się je pojedynczo z łodyg. Arctostaphylos uva – ursi jest rośliną wieloletnią. Dobrze znosi zimowe warunki pogodowe i na wiosnę pięknie się zieleni i zakwita na biało (od kwietnia do czerwca). Latem pojawiają się na mącznicy pięknie czerwone owoce, których miąższ przypomina mąkę.