DMSO, czyli dimetylosulfotlenek: substancja o wielu właściwościach

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek: substancja o wielu właściwościach

Czym jest DMSO, czyli dimetylosulfotlenek? Jak się go otrzymuje, jakie wykazuje właściwości i czy może pomagać w zwalczaniu groźnych chorób? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

DMSO: co to takiego?

DMSO jest organicznym związkiem siarki z grupy sulfotlenków i ma postać płynu pozbawionego barwy oraz zapachu, klarownego, ale o delikatnie oleistej konsystencji. Jest wytwarzany z miazgi drzewnej lub produkowany syntetycznie. Opisany w XIX w. w Niemczech podczas poszukiwań tańszego odpowiednika papieru i wykorzystywany w medycynie do:

  • ochrony organów przeznaczonych do przeszczepu;
  • terapii śródmiąższowego zapalenia pęcherza;
  • w chemioterapii w celu zmniejszania i zapobiegania uszkodzeniom i owrzodzeniom skóry.

To oczywiście niejedyne właściwości, jakimi charakteryzuje się DMSO.

dmso

Zastosowania DMSO

DMSO stosowany na skórę wykazuje szereg właściwości: działa przeciwbólowo i uśmierzająco, a także przeciwzapalnie, dlatego bardzo często wykorzystuje się tę substancję w leczeniu reumatycznego zapalenia stawów. DMSO wykazuje delikatne działanie przeciwzakrzepowe oraz stymuluje układ immunologiczny organizmu. Potrafi oczyszczać ciało z toksyn, a także funkcjonować jako lek pomocniczy w leczeniu nowotworów złośliwych. Działa również uspokajająco i przeciwwirusowo.

Jak stosować?

Preparaty z DMSO występują w formie płynnej. Stężenie DMSO wynosi zazwyczaj maksimum 70 procent. Preparat można stosować doustnie, na skórę, dożylnie, jako krople do oczu, jako maść albo żel. DMSO można stosować na skórę do 4 razy dziennie. Minusem stosowania DMSO jest zapach, który pozostawia. Przypomina on bowiem czosnek.