Cukier trzcinowy w najpopularniejszej postaci – jak go stosować?
Cukier trzcinowy jest rodzajem cukru, który można stosować we wszystkich rodzajach przepisów kulinarnych i piekarniczych. Jest on pozyskiwany z trzciny cukrowej i ma słodki, naturalny smak.
W jakiej postaci występuje cukier trzcinowy?
Cukier trzcinowy występuje w postaci granulatu. Może być używany w taki sam sposób jak cukier biały, a więc można go używać do słodzenia gorących napojów, dodawać do ciast lub posypywać nim beziki. Jest również doskonałym składnikiem do przygotowania sosu karmelowego, ponieważ szybko się karmelizuje po podgrzaniu. Na rynku nie ciężko znaleźć zdrowy cukier trzcinowy, jednak nie w każdym sklepie.
Trzcina cukrowa źródłem cukru trzcinowego
Trzcina cukrowa jest wysoką, liściastą rośliną, która rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Aby wyprodukować cukier trzcinowy, ścina się łodygi rośliny, wydobywa z nich sok, a następnie gotuje lub odparowuje, uzyskując słodką substancję krystaliczną.
Cukier trzcinowy smakuje tak samo jak cukier granulowany, którego używasz na co dzień. Dla większości celów, nie ma różnicy między cukrem trzcinowym a buraczanym. Ponieważ jego wydobycie i przetworzenie kosztuje więcej, cukier trzcinowy może być nieco droższy. To naturalny słodzik, który w przeciwieństwie do zwykłego cukru stołowego może nie być rafinowany i bielony.
Czy cukier trzcinowy ma jakieś składniki odżywcze?
Ilość składników odżywczych różni się w zależności od tego, czy jest to surowy czy przetworzony cukier trzcinowy. Surowy cukier trzcinowy posiada pewne wartości odżywcze, w tym potas, wapń, magnez i żelazo. Natomiast przetworzony cukier trzcinowy, taki jak biały cukier rafinowany, nie dostarcza wielu wartości odżywczych, ponieważ zostały one pozbawione w procesie przetwarzania. W każdym wypadku te ilości są śladowe i cukier powinien stanowić jedynie środek polepszający smak aniżeli główny składnik diety.