Co to jest płyn Lugola i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Co to jest płyn Lugola i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Kiedy słyszysz słowo jod, prawdopodobnie myślisz o soli. W końcu sól jest podstawowym źródłem tego minerału, dlatego większość ludzi kojarzy go z tą konkretną substancją. Jod i jego związki mogą występować w wielu różnych formach w prawdziwym świecie. Jednym z przykładów są roztwory takie jak płyn Lugola. Czym dokładnie jest? I dlaczego powinieneś się nim zainteresować? Dowiedzmy się tego!

Co to jest płyn Lugola?

Płyn Lugola to koloid, czyli rodzaj cieczy, która zawiera zawieszone w niej drobne cząstki. W przypadku roztworu Lugola cząstki te składają się z pierwiastka i związku tego pierwiastka. Związek ten, zwany jodkiem, zawiera jeden atom jodu i jeden atom jakiegoś innego pierwiastka.

W przypadku płynu Lugola jodek jest wykonany z jodu i potasu. Roztwór Lugola jest ciemnofioletową cieczą, a jego nazwa pochodzi od tego, że roztwór powstaje przez zmieszanie jodu z roztworem zawierającym jodek potasu. Po zmieszaniu oba roztwory tworzą purpurowo-fioletowy roztwór.

Dlaczego warto zainteresować się płynem Lugola?

Płyn Lugola jest interesujący z chemicznego punktu widzenia, ale jest również interesujący z medycznego punktu widzenia. To dlatego, że był używany przez wiele lat do leczenia niedoboru jodu. W rzeczywistości roztwór Lugola był używany jako pierwsza forma uzupełniającego jodu przed pojawieniem się jodowanej soli kuchennej. Jod jest pierwiastkiem niezbędnym dla człowieka. Potrzebujemy go do produkcji hormonów tarczycy, a także do prawidłowego metabolizmu, rozwoju mózgu i nie tylko. Niestety, wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości jodu.

płyn Lugola

Gdzie mogę znaleźć płyn Lugola?

Roztwór Lugola można znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością, a także online. Jak w przypadku każdego suplementu, upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem przed kupnem płynu Lugola.