Co powinien zawierać w składzie dobry mus owocowy?

Co powinien zawierać w składzie dobry mus owocowy?

Codzienną porcję warzyw i owoców powinien przyjmować każdy, niezależnie od wieku. Wygodną formą dostarczenia sobie witamin są musy owocowe, które już nie tylko kojarzą się z jedzeniem dla niemowląt, a stają się częstym gościem w jadłospisach uczniów i dorosłych. Jednak reklamy producentów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistym składem produktu, przez co nie każdy mus jest zdrowy.

Cechy dobrego musu owocowego

musy owocowe

Dobry, a przede wszystkim zdrowy produkt powinien zawierać w swoim składzie jedynie naturalne składniki. W przypadku musu owocowego powinny być to w stu procentach owoce i warzywa. Najlepiej by były to bogate w błonnik przeciery z wyższą zawartością witamin, a rzadziej soki owocowe, które w składzie zawierają wodę i cukier.

Musy owocowe zależnie od kompozycji smakowej i opracowanych przez producenta cech produktu, mogą być w zbogacone o takie składniki jak:
– witamina C lub kwasu askorbinowego
– błonnik
– produkty śniadaniowe takie jak płatki owsiane lub jaglane
– ziarna lub nasiona.

Jakich produktów unikać?

Zdrowy mus owocowy w swoim składzie nie powinien zawierać cukru innego niż ten naturalnie pochodzący z owoców. Każda ilość dodatkowego słodzika to zbędne kalorie. Podobnie sytuacja wygląda z różnego rodzaju konserwantami. Dodanie ich do produktu, nawet w małej ilości pogarsza jego zdrowotne cechy. Także dodatki aromatów lub substancji poprawiających konsystencję takich jak skrobia czy mąka kukurydziana, nie świadczą pozytywnie o jakości musu. Dobry jakościowo produkt powinien być przede wszystkim naturalny, im mniej składników poza owocami lub warzywami, tym większa pewność, że mus będzie zdrową przekąską.