Bakterie w moczu – jest się czym martwić?

Bakterie w moczu – jest się czym martwić?

W moczu nie powinno być bakterii, a przynajmniej nie w dużych ilościach i nie zawsze. Co jednak jeśli badanie moczu wykaże ich obecność? Czy zawsze jest się czym martwić? Jak zareagować, aby pozbyć się tego problemu?

Badania kontrolne

Wskazane jest, aby raz na jakiś czas zrobić podstawowe badania krwi i moczu. Na tej podstawie można m.in. stwierdzić, czy w organizmie nie ma w danej chwili stanu zapalnego. Jeśli natomiast wyjdą bakterie w moczu, sporo zależy od ich ilości w przebadanej próbce. Jeśli ilości bakterii są śladowe, może to oznaczać np. nieprawidłowości podczas pobierania próbki do badań, w tym niezachowanie higieny miejsc intymnych. Jeśli natomiast ilość bakterii w moczu jest większa, może to sugerować infekcję dróg moczowych. To już jednak stwierdza lekarz, który celem potwierdzenia diagnozy często zleca kolejne badanie moczu.

Infekcja? Co teraz?

Lżejsza infekcja dróg moczowych może nie dawać symptomów na tyle silnych i regularnych, aby zostały zauważone. Czasem lekki gól w podbrzuszu i nieznaczne pieczenie przy oddawaniu moczu – to wszystko. Wiele osób się tym nie przejmuje. I dopiero badania, podczas których wychodzą bakterie w moczu i LekiNatury wskażą, że dana osoba ma infekcję. Trzeba wtedy przystąpić do leczenia. Nie zawsze musi skończyć się na antybiotyku. Ten ostatni może być konieczny, gdy infekcja powoduje silniejsze objawy i gorączkę. Przyda się wtedy zrobienie posiewu moczu, który pokaże, które bakterie odpowiadają za infekcję. Jest to istotne ze względu na dobór najwłaściwszego antybiotyku.

Gdy infekcje dróg moczowych często się powtarzają

Jeśli badania kontrolne dość często wykazują obecność bakterii w moczu w ilości wskazującej na infekcję dróg moczowych, może się okazać, że ktoś ma większe od przeciętnych predyspozycje do takich chorób. Warto wtedy spróbować ustalić, czy winna nie jest np. nietypowa budowa układu moczowego.

Bardziej podatne na takie choroby bywają kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy. Co można wtedy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko kolejnego zachorowania? Warto stosować odpowiednią dietę i z jeszcze większą uwagą pilnować spraw higieny intymnej.