6 typów dolegliwości, na które pomoże rumianek

6 typów dolegliwości, na które pomoże rumianek

Powszechnie dostępny na łąkach, skuteczny przy wielu dolegliwościach, stosowany zarówno doustnie, jak i zewnętrznie – o czym mowa? Oczywiście o rumianku! Kiedy jest on pomocny?

  1. Bóle żołądka i skurcze jelit

Rumianek w formie naparu jest używany jako środek łagodzący problemy żołądkowe i jelitowe. Działa on rozkurczająco na mięśnie gładkie, osłabiając tym samym przykre dolegliwości.

  1. Bóle miesiączkowe i mdłości w ciąży

Dzięki swemu rozkurczowemu działaniu, napar taki pomaga również złagodzić silne bóle menstruacyjne. Kobiety ciężarne stosują go jako środek, zmniejszający mdłości.

  1. Stres i kłopoty z zasypianiem

Napar z rumianku działa również uspokajająco i kojąco. Samodzielnie lub w połączeniu z miętą i melisą pije się go na wieczór jako napar, ułatwiający spokojne zasypianie.

  1. Stany zapalne skóry

Okłady z tej rośliny stosowane są jako pomoc w przyspieszaniu gojenia ran. Dzięki działaniu antyseptycznemu rumianek pomaga również pozbyć się stanu zapalnego.

  1. Obrzęki oczu

Torebki z zaparzonego rumianku, umieszczone na kilka minut na powiekach sprawiają, że zmniejsza się obrzęk i worki pod oczami. Rumianek łagodzi również dolegliwości przy zapaleniu spojówek.

  1. Problemy z cerą i włosami

Wywar z rumianku stosować można jako składnik toników do twarzy. Ponadto rumianek jest naturalnym rozjaśniaczem włosów, który dodatkowo je wzmacnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *