6 typów dolegliwości, na które pomoże rumianek

6 typów dolegliwości, na które pomoże rumianek

Powszechnie dostępny na łąkach, skuteczny przy wielu dolegliwościach, stosowany zarówno doustnie, jak i zewnętrznie – o czym mowa? Oczywiście o rumianku! Kiedy jest on pomocny?

  1. Bóle żołądka i skurcze jelit

Rumianek w formie naparu jest używany jako środek łagodzący problemy żołądkowe i jelitowe. Działa on rozkurczająco na mięśnie gładkie, osłabiając tym samym przykre dolegliwości.

  1. Bóle miesiączkowe i mdłości w ciąży

Dzięki swemu rozkurczowemu działaniu, napar taki pomaga również złagodzić silne bóle menstruacyjne. Kobiety ciężarne stosują go jako środek, zmniejszający mdłości.

  1. Stres i kłopoty z zasypianiem

Napar z rumianku działa również uspokajająco i kojąco. Samodzielnie lub w połączeniu z miętą i melisą pije się go na wieczór jako napar, ułatwiający spokojne zasypianie.

  1. Stany zapalne skóry

Okłady z tej rośliny stosowane są jako pomoc w przyspieszaniu gojenia ran. Dzięki działaniu antyseptycznemu rumianek pomaga również pozbyć się stanu zapalnego.

  1. Obrzęki oczu

Torebki z zaparzonego rumianku, umieszczone na kilka minut na powiekach sprawiają, że zmniejsza się obrzęk i worki pod oczami. Rumianek łagodzi również dolegliwości przy zapaleniu spojówek.

  1. Problemy z cerą i włosami

Wywar z rumianku stosować można jako składnik toników do twarzy. Ponadto rumianek jest naturalnym rozjaśniaczem włosów, który dodatkowo je wzmacnia.